Break Even

Your company produces 962 units of output per year (units of output could be anything). Each unit has a production cost of $3,599.00. Your company is able to produce these units because it has in place an infrastructure which costs $15,423.00 per month to maintain. How much would the company have to sell each unit … Continue reading Break Even